Древен град Тикал Гватемала
heder



Древен град Тикал Гватемала

Древен град Тикал Гватемала

Приключението в Гватемала продължава с посещение на древния град Тикал. Представяме ви мястото, на което според древните маи са се чували гласовете на боговете. Това означава и името Тикал, градът, който виждате на снимките.

Счита се, че Тикал е бил едно от най-мощните царства на древните маи. И се смята, че това е най-добре съхраненият древен град на маите към днешна дата. Тикал не са само древни руини, а национален парк, в който се срещат различни животни и много маймуни, които прелитат над главите на нищо подозиращите посетили. Впечатляващо място нали? Приятна виртуална разходка.

Какво да очакваме в древен град Тикал

Настаних се в близкия до входа хотел, което малко ме забави и когато влязох в парка, слънцето вече се спускаше ниско над хоризонта. Наложи се да оставя групата с която влязох и гида, но за съжаление не можах да чуя лекцията му за маите, директно се огледах за позиция, която можех да снимам. Човъркаше ме мисълта, защо са наложили сутрешните и вечерни часове в парка задължително да са с професионален водач?

Дали, за да предпазят руините от вандалщина?? Едва, когато тръгнах да се прибирам, сама осъзнах причината и истинския риск... По тъмно джунглата е само за подготвени и опитни хора. Не е шега и човек трябва внимателно да премисли какво точно прави. Да, има пътеки, но тъмницата е тотална, дезориентира и шансът за изгубване - реален. На другия ден гидът ни потвърди моето предположение. След няколко загубени туристи и 2 смъртни случая са направени промени в организацията на посещенията. А и отровни змии имало... Това добре, че не го знаех, докато вървях в тъмното.

Какво може да се види в древния град Тикал

Всяка вечер служителите в парка броят туристите, които влизат и излизат, чакат закъснелите и издирват изчезналите. Та да си знаете - фенерчета и навигация са задължителни. В Тикал, който е най-големия археологически център на майската цивилизация в Гватемала, да видим истински маи, които говорят на автентичен език на маите и пред вас  да извършват ритуал. Звучи невероятно нали?

Всъщност Тикал е най-големият и най-добре проучен град на маите. Намира се близо до езерото Петен Ица в едноименния департамент на Гватемала. Простира се на площ от около 16 кв. км и само една трета част от него е изследвана, но и това дава достатъчно информация за живота на местните племена през класическия период.
На територията на Тикал са открити множество храмове, стели, олтари и некрополи, които хвърлят светлина върху тайнствения свят на маите и от друга страна отварят още много вратички към неизвестното, догадките и хипотезите. Много прилича на древният град Копан в Хондурас, но е по-голям като площ.

Истинско предизвикателство за търсещите и любознателните хора! Това се допълва и от джунглата, в която е потънала цялата археологическа зона, подобно на Паленке, Копан и Киригуа. Зеленината е навсякъде, а около нея кипи от живот – от мравки, през игуани, папагали, маймуни, тукани, любопитни носати мечета, крокодили до.........ягуари. Да, да, ягуари! Тази очарователна дива котка е на почит и днес, не само в света на войнствените маи като символ на силата и победата. Днес ягуарите са защитени на територията на Национален Парк Тикал, който е под егидата на ЮНЕСКО от 1979 г.

За какво трябва да се внимава в древния град Тикал

Каменните постройки буквално изникват пред очите ни изпод клони и стволове, корените се промушват между редовете стриктно подредени камъни и се превръщат в пазители на тайните им. Обиколката на Тикал изисква повече от 4 – 5 часа, които минават почти неусетно. Усеща се само умората в натежалите крака, когато на края се сгромолясваме пред чаша студена бира насред джунглата, под навес с палмови клони.

Освен, че по-голямата територия на страната е защитена със статут на Национален парк и няма лов, също така духа на хората - ведри, усмихнати и щастливи. Да, точно щастливи на фона на голямата бедност, на примитивните понякога условия, в които живеят, но те просто излъчват един оптимизъм и добро настроение, които са зареждащи. Извън забележителностите, контактът с местните, техните традиции, култура и отношения са онова, което дава цвят и вкус на едно място.

Най-интересно е влизането през Мексико по р. Усумасинта в Гватемала. Пътуването е около час на дървени лодки и е едно от най- впечатляващите преживявания. Безспорно Тикал е наследството от маите, което е в центъра на туристическия интерес, но в никакъв случай не са за подценяване градове като Флорес и Антигуа /старата столица/. Езерото Атитлан с всички селища по бреговете му, опасани от пет вулкана е наистина магнетично място.



Собствено Търсене