Мравките са по-силни от слона

Екип учени от университета в Уайоминг и Университета на Флорида САЩ, под ръководството на Тод Палмър установи, че мравките защитават дърветата от слоновете, съобщава BBC News. Изследването е проведено в различни райони на Кения. Резултатите са публикувани в сп. Current Biology.
Апетита на слоновете причинява доста сериозни щети на дърветата, тъй като животните ядат кората. Досега основният начин за защита на дърветата бил електрическа ограда, която спира слоновете, но не и другите животни. Последно време стадата от слонове в Кения са се увеличили, а заедно с тях и броя на жертвите и унищожените дърветата.
Въпреки това, учените са забелязали, че в райони с песъчлива почва засегнатите дървета са по-малко, отколкото в райони с глинеста почва. В областите с глинеста почва най-малко са засегнати един от трите вида дървета - Acacia drepanolobium. Акацията от този тип живее в симбиотични отношения с мравките. Растението предоставя на мравките подслон и храна. За да се определи какво възпира слоновете да ядат тези дървета, учените направили следният експеримент.Сложили група дървета с мравки, след което слонът започна да показва интерес към тях. Но колкото повече мравки имало в дървото, толкова по малък бил апетита на слона.
След това, подобен експеримент беше проведен с полу-диви слонове, на които се предлагали различни клонове на акациите с мравки, и без тях. Животните не искат дори да се докоснат до клоните на дървета ако усетят че има мравки, защото са знаели, че мравките могат да им причинява болка. Въпреки това, други тревопасни животни като жирафите, спокойно се хранят от дървета с мравките, въпреки опитите на мравките да ги хапят.
Очевидно слоновете имат страх от ухапване в меките тъкани. По същата причина слоновете се страхуват и от мишките. Освен това, ние знаем, че слоновете се страхуват от пчели и бягат, ако чуят бръмчене. Има и други места на Земята където дърветата живеят в симбиоза с мравките(Централна и Южна Америка). В момента там няма слонове, но са живели големи тревопасни животни .В индуските храмове, обитават повече от 50 слона. Всеки ден слона докосва с хобота си около 500 поклонници, като ги „благославя”.
През последните четири години в храма няколко слона починаха от туберкулоза и заразиха туристи. Ветеринарите установиха, че повечето от слоновете живеят при лоши условия и страдат от различни болести. Ще се сложи ли край на практиката с благословия на слоновете по храмовете не се знае, но единствените печеливши са месните лесничейства...
