Чешмяна вода или бутилка минерална вода изборът е ваш

Статистиката сочи, че ако не пием вода от чешмата а си я купуваме в бутилка ще ни струва между 40 до 60 лева месечно на човек от семейството.Всеки ден повече от 4 милиона от нас включват кранчето за пиене на вода, къпане и готвене. Макар че знаем доста за филтрирането на водата и как качествата и се изменят когато тя е в пластмасова бутилка.Оказа се, че отговорът на въпроса ми е подобен на златното правило за недвижимите имоти:Местоположение,Местоположение,Местоположение.Статистиката сочи че малките населени места пият най – нискокачествената питейна вода. На какво се дължи това всеки сам да си отговори.Има и още един неуспорим факт: София пие една от най-чистите води в Европа. За водоснабдяването на столицата се ползват предимно повърхностни планински води от Рила. Те се събират в язовирите “Бели Искър” и “Искър”, които осигуряват съответно 20% и 80% от водата на града. Много малка част от територията на Столична община черпи вода от локални водоизточници.
Етапи на пречистване на водата в пречиствателните станции:
Към водата се добавя хлор, за да бъде окислена органичната материя и да бъде унищожена бактериалната маса в нея.Когато е необходимо, се добавя реагент (коагулант), чрез който неразтворените вещества във водата се уедряват и по-лесно се задържат от филтрите при следващия етап от пречистването;
Водата се филтрира върху слой от кварцов пясък.
Повторно хлориране на водата на изхода на станцията. По този начин се осигурява оптималното съдържание на остатъчен хлор, необходимо за предотвратяването на вторично бактериално замърсяване на водата.
Хлориран.За да бъде водата чиста и да добие гарантирани питейни качества, към нея се добавя хлор. Чрез хлорирането, като средство за дезинфекция, се унищожават вредните бактерии или вируси. Количеството хлор във водата е достатъчно голямо, за да унищожи микроорганизмите и същевременно достатъчно малко, за да е напълно безвреден за човешкото здраве.
Лабораториите контролират качеството на питейната вода и следи: цвят, мирис, вкус, мътност температура, обща твърдост, съдържание на желязо, манган, алуминий, магнезий, цинк, мед, хром, калций, амоний, нитрати, нитрити, хлориди, сулфати, електропроводимост, токсични елементи, съдържанието на трихалометани и др. наличие на вредни за организма бактерии.
Наблюдава се и съдържанието на токсични метали и радиологичните показатели на водата. На всеки шест месеца се вземат проби на изходите на двете пречиствателни станции за питейна вода, както и по една проба от всяка водоснабдителна зона.
Сега какво?Честно казано малко съм притеснен от написаното до тук. за местната вода след четене на тези проучвания. Но вместо да живея в параноя за всеки който иска да се презастрахова мога да препоръчам въглеродния филтър Brita Pur или контейнери, които се побират в хладилника и премахват оловото, хлора и другите примеси. Феновете на бутилираната вода трябва да са наясно, че много марки от нея получават водата от едни и същи места. Това означава,че инвестирането в прост филтър на Брита е определено по добрият вариант. "Чисто и зелено? Всеки сам решава как да постъпи.
