Интересни факти за Суецкия канал

Интересни факти за Суецкия канал, които успях да събера докато плавах през него с круизния кораб Dawn Princes. Това е един от най-натоварените морски канали в света, може би след Панамския канал. Историята на прокопаването ще я прескоча умишлено, защото за нея може да прочетете в интернет. Целият Суетски канал е дълъг около 200 км, достатъчно широк и дълбок е за да преминат кораби с голяма вместимост. Започва от град Порт Саид и свършва при град Суец.
Интересни факти за Суецкия канал в цифри
- Няма построени шлюзове
- Има един фарватер
- Ниска скорост на преминаване
- 12% от световната търговия
Интересното е, че на Суецкия канал няма шлюзове, защото разликата между двата края е около метър и половина, което се компенсира от голямата дължина. На практика нивата са еднакви и не е необходимо изравняване, както в при Панамския канал например. Има един фарватер, което означава, че само през точно определеното за плаване път може да се мине (еднопосочно движение). Това означава, че трябва самите кораби да се водят от конвой.
Как става конвоирането на кораби през Суетския канал
Почти по едно и също време всеки ден от Порт Саид и от град Суец тръгват 3 конвоя. Два от юг и един от север. Срещат се при Голямото горчиво езеро и се разминават, като самите кораби на египетския конвой се разменят и всеки поема другите кораби за обратния път. В северната част на канала има два фарватера където се разминават втория конвой от юг с този от север. Звучи доста сложно, но на практика е доста функционално. Нека не забравяме, че на места канала е тесен и може да има аварии като тази от 2021 година когато голям контейнеровоз заседна и няколко седмици задръсти Суецкия канал.
Поддръжката на дъното е сложна задача и Египет не си върши добре работата, а иска само да взема такси от преминаващите кораби на стойност милиони долари на година. Друг факт е скоростта на предвижване на корабите. Тя се определя от конвоя и е до 8 възела в час. По този начин почти няма вълни и бреговете се запазват от ерозия. Големите круизни кораби, като нашия спират за един ден в град Порт Саид за да може туристите да разгледат града и да си купят сувенири.
Интересен факт също е, че около Суецкия канал няма прясна питейна вода, което е голям проблем за населението около него. Египет прокарва тръби за сладка вода от река Нил за да има за военните от двете страни на канала. Има много военни постове, което е доста необяснимо за мен, какво правят всъщност те, какво охраняват толкова. Може би заради апетитите на съседните държави да анексират тази транспортна връзка. Това се случи например по време на Суецката криза през миналия век. Направих снимка на най-дългия въртящ се мост в света Ел Фердан, който е винаги отворен за движение, освен ако няма влак за преминаване по него.
Мостът „Мубарак“, с дължина около 4 км и височина 70 метра над Суетския канал. Относно екологията, може да кажем , че след построяването има преминаване на морски и растителни видове от Червено море към Средиземно море. Соленосттна на Голямото горчиво езеро се изравнява с тази на Червено море заради морските течения. И накрая на своя разказ искам да ви напиша, че съм виждал Суецкия канал от самолет когато бях на пътешествие в Хургада и пирамидите до град Кайро.
